Web sitesini optimize etmenin pek çok yolundan bir tanesi de WordPress site haritası oluşturmaktır. WordPress site haritası ile, web sitesi ziyaretçileri ve arama motoru botları sitenin yapısı daha iyi şekilde görür. Peki WordPress site haritası nedir, ne işe yarar, nasıl oluşturulur? Bu rehberde detaylı şekilde bilmeniz gerekenlere yer verdik.

Site Haritası (Sitemap) Nedir?

Site haritaları, web sitenizin önemli sayfalarının listesini içeren XML dosyalarıdır. Arama motoru botlarının sitenizde kolayca gezinmesine ve dizine ekleyecek içerikleri daha çabuk bulmasına yardımcı olur.

Sitemap olarak da bilinen XML dosyaları, bilgisayar (arama motoru botları) tarafından okunabilir olması için XML dilinde yazılmıştır. Bir site haritası; Google, Bing, DuckDuckGo ve diğer arama motorlarına içeriğinizin nerede olduğunu, sayfanın en son ne zaman güncellendiğini, sayfanın web siteniz için ne kadar önemli olduğunu ve daha fazla bilgiyi iletir.

Kullanıcılar tarafından karıştırılan iki türü vardır: XML site haritası ve HTML site haritası. XML site haritaları, yukarıda da söylediğimiz gibi, arama motoru botlarının okuması için oluşturulmuştur. HTML site haritaları ise kullanıcıların sayfalarda daha iyi gezinmesine yardımcı olur.

Temajet WordPress Teması

XML Site Haritası Neden Gereklidir?

Site haritaları, arama motoru botlarının web sitenizin sayfalarını bulmasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. Bu da sitenizin arama motoru görünürlüğünü artırır.

Varsayalım ki yeni bir blog sitesi açtınız. Sitenize başlangıçta ziyaretçi toplamanın en iyi ve en doğru yolu arama motorlarıdır. Ancak, Google’ın sitenizi tanıması için Search Console üzerinden tek tek bütün bağlantıları göndermeniz gerekir. Bunu yapmak hiç kolay bir iş olmayacak. Bunun yerine tüm yazılarınızın otomatik olarak eklendiği bir XML Sitemap gönderirseniz Google botları, sitenizdeki tüm sayfaları tarayacak ve dizine ekleyecek.

WordPress Site Haritası Nasıl Oluşturur?

Günümüzde blog sitelerinin büyük bir çoğunluğu WordPress altyapısı kullanır. Sizin de internet siteniz WordPress ile kuruluysa kolayca site haritası oluşturmanız mümkündür. WordPress SEO eklentileri ile site haritası oluşturmak çok kolaydır.

All In One SEO Eklentisi ile Site Haritası Oluşturma

  1. WordPress kontrol panelinden Eklentiler’e gidin.
  2. Yeni Ekle’ye tıklayın.
  3. Arama çubuğuna All in One SEO yazın ve en iyi eşleşmede Şimdi Yükle’ye tıklayın.
  4. Eklenti yüklendikten sonra Etkinleştir’e tıklayın.
  5. Kontrol panelinin sol kenar çubuğunda yeni bir SEO seçeneğine olacaktır.
  6. All in One SEO ayarlarından Sitemaps (Site haritaları) sayfasına gelin.
  7. Site Haritasını Etkinleştir seçeneğini açık olarak işaretleyin.
  8. Site haritanızı önizlemek için Preview alanındaki Open Sitemap butonuna tıklayın.
  9. Site haritasının URL adresini Google Search Console’a kaydetmeyi unutmayın.

Site haritası URL’iniz genellikle https://siteadresi.com/sitemap.xml ya da https://siteadresi.com/sitemap_inde.xml şeklindedir.